PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=650619}

Tylko kochankowie przeżyją

Only Lovers Left Alive
7,2 73 493
oceny
7,2 10 1 73493
7,5 33
oceny krytyków
Tylko kochankowie przeżyją
powrót do forum filmu Tylko kochankowie przeżyją

Film jako poezja

ocenił(a) film na 10

Wyższosć książki nad filmem to ogólnie rozpowszechniona opinia, z którą nie potrafie się zgodzić. Film to uczta dla oka. Szczególnie taki jak ten. Sypiąca się rudera, mająca za sobą lata świetności, wypełniona antykami, plątaniną kabli, psychodeliczną muzyką, aż wreszcie kryjąca w sobie czarną perłe - Adama. Po drugiej stronie świata istnieje biała perła - Eva, w eterycznym, piaskowym, bladym świecie Maroka. Bliźniacze cząsteczki. Gra kolorów, o której wcześniej wspomniałam, gra światów. Białe i czarne rękawiczki. Noc i dzień. Chęć do życia i jej brak. Tak kontrastowi, a tak idealnie dopasowani. Kwintesencja miłości, esencja bycia ze sobą. Smutek i radość. Rozmowa o śmierci i przyjemność płynąca z każdego ruchu w tańcu.
Ava, próbojąca dopasować się do nowej rzeczywistości, zagubiona, próbujaca wszystkiego co ludzkie, starająca się za wszelką cenę żyć, pakująca się w kłopoty, wywołująca kłotnie, znudzona, pragnąca czuć i być trochę bardziej ludzka.
Podoba mi się niespieszność akcji, idealnie oddaje podejście do życia kogoś, dla kogo czas nie ma końca. Oglądając ten film czułam się jak jedna z nich, a po seansie czułam się jakby zegarek zwolnił swój bieg.
Gra kolorów, o której wcześniej wspomniałam, gra światów. Muzyka przenikająca dusze. Pobudzające wyobraźnie, zmysły.
Panie Jarmusch - ukłony, owacje na stojąco, po prostu dziękuje. Ten film stał sie własnie moim numerem jeden i mam zamiar wracać do niego, poki dane mi będzie patrzeć i rozumieć.

ocenił(a) film na 9
peppermint3713

Wspaniale ujęte to co i ja odczuwam po obejrzeniu tego filmu, zwłaszcza fragment mówiący o upływającym czasie. Ktoś powie że się dłużył, że niewiele robili, ale właśnie na cóż mają się spieszyć Ci którzy mają przed sobą wieczność.
Genialna muzyka, przecudne zdjęcia. Jestem wręcz oczarowana.

ocenił(a) film na 9
peppermint3713

Cóż innego mi pozostaje, jak nie zgodzić się z tym? Ten film jest hipnotyzujący. Gdy się go już zacznie oglądać, to staje się niczym narkotyk. Gdy wciągnie cię swoim powolnym, miejscami wręcz leniwym, klimatem to nie będzie chciał puścić już nigdy. A gdy się skończy, to będzie się miało ochotę na jeszcze więcej i więcej, a każdy kolejny seans będzie się różnił od poprzedniego. To jeden z tych filmów, w których praktycznie nic się nie dzieje, ale umie użyć tego na własną korzyść. Wszystko to dzięki fenomenalnemu nakreśleniu tego świata jak i bohaterów, które mimo iż są tylko wytworem wyobraźni reżysera i scenarzysty, że aż wierzymy w to że są prawdziwe, chcemy żeby były prawdziwe, niemal marzy się o tym by żyć w tym świecie i znać te postaci. Tu zwłaszcza należą się brawa dla odtwórców:
Tom Hiddleston - mroczny i zmęczony światem odludek, który ma dosyć życia wśród "zombie" (jak to nazywa ludzi),
Tilda Swinton - zmysłowa i pociągająca dama, ciesząca się każdym dniem ze swojej wieczności,
Mia Wasikowska - ciekawa świata i nowych doświadczeń, przez które sprowadza coraz to większe kłopoty na swoją siostrę i jej szwagra (tu naprawdę się zrehabilitowała, po wyjątkowo jałowej i nijakiej Alicji),
i w końcu John Hurt w roli wampira - czy tu trzeba dodawać coś więcej? Gdy ktoś mówi, że John Hurt zagra wampira w filmie to od razu się to kupuje i nie zadaje pytań.
Muzyka to istne mistrzostwo. Z jednej strony mamy psychodeliczny rock, rodem z lat '60, a z drugiej piękną etniczną balladę z ogromną dozą nostalgii i pewnym smutkiem. I w końcu jest scena, w której bohaterowie piją krew - jak słowo daję, do dziś siedzi mi w głowie to, jak ona jest nakręcona. Tak ogromnego kunsztu, wyczucia i smaku, nie widziałem już dawno, a mówię tu o jednej scenie, która trwa góra z minutę! Po prostu gdy widzi się to, jakim skarbem i doświadczeniem jest dla nich wypicie czystej i nieskażonej krwi, to aż ma się ochotę doświadczyć czegoś, co wywoła podobny efekt. Co jeszcze mogę powiedzieć? Po prostu uwielbiam ten film - jest piękny, wsysa w swój świat i nie chce wypuścić i przywraca wiarę w filmy o wampirach, przy okazji dodając coś nowego do tego folkloru.

peppermint3713

Pięknie napisane.

ocenił(a) film na 10
peppermint3713

Ja nawet nie wiem, czy to jest film. Bliżej temu do psychoaudiowizualnego doświadczenia. Kompletne mistrzostwo i szczyt formy ze strony Jarmusha.

ocenił(a) film na 9
peppermint3713

Tak, też zauważyłam ten kontrast. Cóż mogę dodać-niesamowity film.

peppermint3713

dokladnie, az zacytowalem:)

ocenił(a) film na 10
peppermint3713

Czy film jest na podstawie jakiejś książki? Jeśli tak to, czy ktoś zna tytuł?

ocenił(a) film na 10
alshon

nie wydaje mi sie niestety, chcociaż chętnie bym to przeczytała

peppermint3713

Idealnie ujęte. Nie mogłabym lepiej wyrazić swoich odczuć.

użytkownik usunięty
peppermint3713

Zgadzam sie w zupełności

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones